DASK ve Konut Sigortası Arasındaki Farklar

DASK ile konut sigortası arasındaki farklar nelerdir, konut sigortası nedir, neleri kapsar? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.
Ev projesiyle uğraşan adam. DASK ile konut sigortası arasındaki farklar nelerdir, konut sigortası nedir, neleri kapsar? gibi soruların cevaplarını yazımızda derledik.

DASK, deprem ve diğer doğal afetler nedeniyle oluşabilecek hasarları karşılayan bir sigorta türü. Konut Sigortası ise eviniz ve eşyalarınız için geniş kapsamlı bir koruma sağlar ve hırsızlık, yangın ve su baskını gibi risklere karşı güvence sunar. DASK ve Konut Sigortası arasındaki farklar ve daha fazlasını sizin için yazımızda derledik.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) Nedir?

DASK, Türkiye’de zorunlu tutulan bir sigorta türü. Bu sigorta, deprem ya da deprem sırasında oluşabilecek diğer olaylar nedeniyle evinizde oluşabilecek hasarları karşılar. DASK poliçesi ile evinizde deprem nedeniyle yangın veya su baskını gibi durumlar oluşsa bile, tüm bu hasarlar sigorta kapsamında giderilir. Belirlenen limitler çerçevesinde hasarı nakit olarak karşılayan bu sigorta, binanızın tamamen veya kısmen zarar görmesi durumunda kaybınızı telafi eder ve evinizi güvence altına alır.

DASK, binanın çatısı, zemini, temeli, duvarları, bahçe duvarları, asansör, merdiven, bacaları ve bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar gibi bölümleri kapsar. Konutun yapısal özellikleri, yüz ölçümü ve konumu, DASK poliçesinin fiyatının belirlenmesinde etkili faktörlerden olur. Bu sigorta, ev sahiplerini deprem gibi doğal afetlerden kaynaklanabilecek zararlara karşı koruma altına alır. DASK ve kasamı hakkında “DASK Nedir, Zorunlu mudur, Neleri Kapsar?” başlıklı içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası ise doğal afetler, hırsızlık, yangın, su baskını gibi riskler karşısında evinize geniş kapsamlı bir güvence sunan sigorta türü. Konut sigortası, evin yanı sıra tercih ederseniz evdeki eşyaları da sigorta altına almanızı sağlayarak daha kapsamlı bir koruma sağlar. Sigorta şirketleri, müşterilerinin ihtiyaçlarına göre farklı paketler sunar ve içerikleri ve ek teminatlarına göre farklı limitler belirler. Konut sigortası, ev sahibinin yaşadığı kira geliri kaybı ve kiracıların yol açtığı zararları da kapsar.

Ayrıca, kiracılar da oturdukları ev için konut sigortası hizmetinden yararlanabilirler. Ev sahipleri için zorunlu olmasa da, olası risklere karşı maddi hasarı minimum düzeye indirmeyi amaçlayan konut sigortası, ev sahipleri için önemli bir güvence kaynağı olur.

DASK ile Konut Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • DASK’ın üst limiti belirlidir, konut sigortası primi ise sigorta şirketlerinin belirlediği fiyatlar ve ek teminatlara göre değişir.
  • DASK yaptırması zorunlu bir sigorta türüyken, konut sigortası isteğe bağlı olarak yaptırılmakta.
  • Konut Sigortası sigorta şirketlerinin şartlarına göre iptal edilebilir fakat DASK iptal edilemez ve her yıl yenilemek zorunlu tutulur.
  • DASK, sadece deprem nedeniyle binanın hasar görmesi ve maddi kayıp oluşturması durumunda geçerli fakat konut sigortası çok daha geniş kapsamlıdır ve pek çok teminat eklenebilir.
  • Konut sigortası ve DASK yaptıranlar, belirli şartlara göre indirimlerden yararlanabilirler. DASK, inşaat tarihine ve bina kat sayısına göre indirim belirler. Konut sigortasında ise bu uygulamayı sigorta şirketleri yürütür.
  • DASK ve konut sigortası prim tutarları farklıdır ve DASK’ın taban fiyatı her yıl yeniden belirlenir.

Konut Sigortası DASK Yerine Kullanılabilir mi?

Konut sigortası, DASK’ın yerine kullanılamaz ve konutla ilgili yasal işlemlerde kabul edilmez. Konut sigortası, devlet tarafından zorunlu tutulmayan isteğe bağlı bir sigorta türüdür fakat DASK zorunludur. Ayrıca, konut sigortası deprem teminatı dahil olsa bile, konutla ilgili herhangi bir yasal işlemde geçerli olmaz.

Konut Kredisi Kullanmak İçin DASK Zorunlu mu?

Konut kredisi kullanacaklar için DASK yaptırmak zorunludur. Ancak bankalar, kredi başvurusu sırasında konut sigortası talep edebilirler. Ancak bu sorunun kesin bir cevabı için kredi başvurusunda bulunacağınız bankanın kendi politikalarını öğrenmek önemli.

Konut Sigortası mı DASK mı Daha Avantajlı?

Konut Sigortası ve DASK birbirini tamamlayan iki sigorta türü olarak görülür. DASK zaten zorunlu bir sigorta türü olduğu için konut sigortası evinizi güvence altına almak için DASK’ı tamamlayıcı bir nitelik taşır. Bu nedenle bu iki sigorta türünün birlikte yaptırmak, evinizi güvence altına almak için iyi bir yol olur.

DASK ve Konut Sigortası Birbirini Nasıl Tamamlıyor?

DASK yalnızca deprem hasarını karşılar ve poliçede belirtilen tazminat tutarıyla sınırlı kalır. Ancak ağır hasarlarda bu tutar yetersiz kalabilir ve bu durumda konut sigortası devreye girer. Konut sigortasının daha geniş kapsamlı teminatları sayesinde ev sahipleri, maddi kayıplarını daha iyi karşılayabilirler.

DASK ve Konut Sigortası Nasıl Hesaplanır?

DASK primi, deprem riskinin yanı sıra binanın coğrafi konumu ve yapı tipi gibi faktörler de dikkate alınarak hesaplanır. Konut sigortası prim tutarı ise kişinin ev sahibi veya kiracı olmasına ve ihtiyaçlarına göre değişir. Bu nedenle DASK ve konut sigortasının hesaplama süreci farklı kriterlere dayanarak işler. Ev sahipleri, binanın yanı sıra eşyalarını da sigortalamak isterken, kiracılar sadece eşyalarını güvence altına alabilirler.

OnlineDASK.com ile DASK Yaptırmak Çok Kolay

Türkiye, deprem kuşağında bulunması sebebiyle ne yazık ki yıllar içinde birçok üzücü deprem tecrübesi yaşadı. Depremler, evlerimizi ve maddi varlıklarımızı tehlikeye atarak endişe ve korku yaratabiliyor. Ancak, zorunlu deprem sigortası (DASK) yaptırarak, bu tür olumsuz durumlardan en az hasarla kurtulabilirsiniz.

OnlineDASK.com başvuru sayfamızdaki formu doldurarak eviniz ve işyeriniz için kolayca DASK teklifi alabilir ve uzman sigorta danışmanlarımızın yardımıyla hızlıca DASK yaptırabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz, uzman sigorta danışmanlarımıza konut sigortası da yaptırmak istediğiniz belirtmeniz halince, bu ihtiyacınız için de yanınızda olacağız.

İlgili Yazılar
Depremde masa altında saklanan kadın. Deprem-hakkında bilinmesi gereken altın kurallar.

Deprem Anında Neler Yapılmalı?

Türkiye sınırları içerisinde deprem, karşılaşılabilecek doğal afetler arasında en başlarda yer almaktadır. Şimdi gelin deprem anında neler yapılmalı, birlikte inceleyelim.